Honorowe obywatelstwo dla ks. infułata Grzegorza Pawłowskiego

Z przyjemnością chcemy poinformować, że Rada Miasta Lublin podjęła decyzję, by nadać ks. infułatowi Grzegorzowi Pawłowskiemu tytuł Honorowego Obywatela Miasta Lublin.

Ks. infułat Grzegorz Pawłowski (Jakub Hersz Griner) jest autorem publikującym książki w Wydawnictwie „Gaudium” i jesteśmy dumni, że otrzymał tak wyjątkowe wyróżnienie.

Grzegorz Pawłowski urodził się 23 sierpnia 1931 r. w Zamościu jako Jakub Hersz Griner w pobożnej rodzinie żydowskiej. W trakcie wojny część Żydów, w tym całą rodzinę Grinerów, wysiedlono do Izbicy. Tam małemu Jakubowi udało się uciec na aryjską stronę. Ukrywał się przed nazistami dzięki pomocy polskich rodzin. Otrzymał również fałszywą metrykę chrztu, która – jak wspomina – wiele razy uratowała mu życie. Po wojnie trafił do sierocińca prowadzonego w Tomaszowie Lubelskim, tam również został ochrzczony. Sam powiedział księdzu, który przygotowywał go do Pierwszej Komunii Świętej, że nie ma chrztu – nikt nie domyślał się, że jest ocalonym dzieckiem żydowskim. Odkrył swoje powołanie i został kapłanem archidiecezji lubelskiej. Od 1970 roku pracuje w Izraelu jako duszpasterz wspólnot hebrajskojęzycznych i Polonii. Rada Miasta Lublina uchwałą z dnia 22 marca 2018 nadała Księdzu Infułatowi Grzegorzowi Pawłowskiemu tytuł Honorowego Obywatela Miasta Lublina.

Pragniemy zachęcić do zapoznania się z książkami Księdza Infułata dostępnymi w naszej Księgarni oraz wywiadem-rzeką przeprowadzonym z Księdzem Infułatem przez Panią Lucynę Montusiewicz.

Zapraszamy do obejrzenia krótkiej informacji w TVP 3 Lublin na temat ks. infułata Grzegorza Pawłowskiego oraz przyznania mu honorowego obywatelstwa miasta Lublina – pod tym linkiem, więcej również w artykule na stronach Gościa Niedzielnego.

Scroll to Top