Promocja książki

19 stycznia 2023 r. w Trybunale Koronnym w Lublinie odbyło się spotkanie związane z prezentacją naszej publikacji „Zespół cmentarzy przy ulicy Lipowej w Lublinie. Przewodnik ekumeniczny” przygotowanej w ramach tegorocznych obchodów Tygodnia modlitwy o jedność chrześcijan. Swoją obecnością zaszczycili nas m.in.: Abp Stanisław Budzik- metropolita lubelski i Bp Jan Cieślar- biskup diecezji warszawskiej Kościoła Ewangelicko- Augsburskiego.

Słowo wstępne wygłosił ks. dr Marek Szymański- dyrektor Wydawnictwa Gaudium, który podkreślił, że cmentarz przy ulicy Lipowej jest jedną z najstarszych nekropoli w Polsce. Wspomniał też, że nasze życie niesie w sobie pierwiastek ekumenizmu, którym jest wspólne wędrowanie ku życiu wiecznemu. Dr Dariusz Kopciowski – Lubelski Wojewódzki Konserwator Zbytków, w interesujący sposób opowiedział o historii nekropolii. Jedną z ciekawostek jest fakt, że część rzymsko- katolicka opisywanego cmentarz powstała w 1794 roku, a pierwsze pochówki datuje się dopiero na 1811 rok. Wśród uczestników spotkania znaleźli się również autorzy tekstów : Stanisław Santarek, Barbara Stolarz, Magdalena i Andrzej Nerowie, którzy opowiedzieli o poszczególnych częściach cmentarza: rzymskokatolickiej, ewangelicko-augsburskiej, prawosławnej, a także części wojskowo- komunalnej.

Całe spotkanie naznaczone było atmosferą przyjaźni i ubogacone występem chóru parafii Ewangelicko –Augsburskiej oraz chóru prawosławnego.

 

Fotorelacja z imprezy dostępna tutaj

Scroll to Top