Promocja książki ks. inf. Grzegorza Pawłowskiego Świadkowie wiary i miłosierdzia – podziękowania

Dziękujemy wszystkim Gościom za przybycie do Metropolitalnego Seminarium Duchownego na promocję książki Świadkowie wiary i miłosierdzia.

Szczególne podziękowania chcielibyśmy złożyć autorowi książki ks. inf. Grzegorzowi Pawłowskiemu, Honorowemu Obywatelowi Miasta Lublina oraz ks. dr. Markowi Szymańskiemu, dyrektorowi Wydawnictwa „Gaudium” za słowo wprowadzające. Dziękujemy również moderującemu dyskusję ks. red. Rafałowi Pastwie i jej uczestnikom: bp. Mieczysławowi Cisło, ks. dr. Jackowi Stefańskiemu oraz ks. prof. Mirosławowi S. Wróblowi. Cieszymy się, że promocję uświetnił występem Muzyczny Zespół Seminaryjny pod dyrekcją ks. dr. Tomasza Lisieckiego.

Wyrażamy również serdeczne podziękowania wszystkim Gościom i uczestnikom dyskusji, którzy zechcieli wesprzeć nas swoją obecnością!

Zapraszamy do zapoznania się z pełną galerią zdjęć ze spotkania oraz relacją w TVP3 Lublin.

***

Grzegorz Pawłowski urodził się 23 sierpnia 1931 r. w Zamościu jako Jakub Hersz Griner w pobożnej rodzinie żydowskiej. W trakcie wojny część Żydów, w tym całą rodzinę Grinerów, wysiedlono do Izbicy. Tam małemu Jakubowi udało się uciec na aryjską stronę. Ukrywał się przed nazistami dzięki pomocy polskich rodzin. Otrzymał również fałszywą metrykę chrztu, która – jak wspomina – wiele razy uratowała mu życie. Po wojnie trafił do sierocińca prowadzonego w Tomaszowie Lubelskim, tam również został ochrzczony. Sam powiedział księdzu, który przygotowywał go do Pierwszej Komunii Świętej, że nie ma chrztu – nikt nie domyślał się, że jest ocalonym dzieckiem żydowskim. Odkrył swoje powołanie i został kapłanem archidiecezji lubelskiej. Od 1970 roku pracuje w Izraelu jako duszpasterz wspólnot hebrajskojęzycznych i Polonii. Rada Miasta Lublina uchwałą z dnia 22 marca 2018 nadała Księdzu Infułatowi Grzegorzowi Pawłowskiemu tytuł Honorowego Obywatela Miasta Lublina.

Scroll to Top