Spotkanie promocyjne książki „Protokoły konferencji polskich Ojców Soborowych. Zbiór dokumentów 1962- 1965”

Serdecznie zapraszamy na spotkanie promujące książkę Michała Białkowskiego pt. „Protokoły konferencji polskich Ojców Soborowych. Zbiór dokumentów 1962- 1965”, które odbędzie się 5 kwietnia (piątek) o godz. 13.00 w siedzibie Katolickiej Agencji Informacyjnej przy ul. Skwer Kard. S. Wyszyńskiego 9 w Warszawie.

Publikacja jest źródłową edycją dokumentów sporządzonych przez ciało kolegialne, jakim były zebrania polskich biskupów zgromadzonych wokół kardynała Stefana Wyszyńskiego, przygotowujących się do obrad Soboru Watykańskiego II. Uzupełnienie książki stanowi bogaty materiał ikonograficzny.
Autor, dr Michał Białkowski, jest historykiem, politologiem i regionalistą, pracuje jako adiunkt w Katedrze Historii Dyplomacji na Wydziale Politologi i Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Jest również Prezesem Klubu Inteligencji Katolickiej w Toruniu.

Ksiądz arcybiskup Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, podkreśla w Przedmowie do książki, że:

Na kartach protokołów konferencji polskich ojców soborowych możemy prześledzić nie tylko udział w obradach, żmudne przygotowania do wystąpień w auli soborowej, zaangażowanie w komisjach i podkomisjach przygotowujących kolejne propozycje schematów czy wkład w międzynarodowe spotkania episkopatów. Poznajemy także codzienne troski Kościoła w Polsce, narażonego na różnorodne ograniczenia i poddawanego naciskom opresyjnego systemu totalitarnego. […]
Lektura całej zaprezentowanej w książce dokumentacji utwierdza nas w przekonaniu o wyjątkowym, historycznym posłannictwie dwóch wielkich hierarchów Kościoła katolickiego w Polsce – kardynała Stefana Wyszyńskiego i arcybiskupa Karola Wojtyły. Bez wątpienia uważny Czytelnik dostrzeże integrującą, przywódczą i strategiczną rolę pierwszego oraz wielokierunkową i wielopłaszczyznową, nacechowaną dynamizmem działalność drugiego.

W trakcie promocji odbędzie się panel dyskusyjny, w którym wezmą udział:
• dr. Michał Białkowski z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu,
• dr Ewa Czaczkowska z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego,
• prof. Paweł Skibiński z Uniwersytetu Warszawskiego,
• Marcin Przeciszewski z Katolickiej Agencji Informacyjnej,
• ks. dr Marek Szymański z Wydawnictwa „Gaudium”.

Mamy nadzieję, że zaszczycą nas swoją obecnością m.in. kard. Kazimierz Nycz abp. metropolita warszawski i ks. Paweł Rytel-Adrianik, rzecznik prasowy Konferencji Episkopatu Polski.

Patronat honorowy nad książką, w roku obchodów 100-lecia Konferencji Episkopatu Polski, objął Jej przewodniczący ksiądz arcybiskup Stanisław Gądecki, metropolita poznański.

""
Scroll to Top